Неділя, 19 September, 2021
Подати електронне звернення

БУТКОВ ІВАН ПЕТРОВИЧ

Військовий лікар, головний лікар російського корпусу в Парижі з 1814 по 1819 роки, кавалер вищого ордена Франції Почесного легіону, доктор медицини й хірургії, віце-президент медичного департаменту Росії, член військово-медичної комісії.

Син священика зі Старої Білої слободи за традицією мав закінчити духовну семінарію й очолити слобідську парафію після батька. Прийшов час, і Іван був зарахований до Воронезької духовної семінарії, хоч завжди мріяв стати лікарем. Провчившись два роки, він залишає семінарію і їде в Москву вчитися на лікаря. Батьки змирилися з його рішенням.

У 1803 році він закінчує Московське відділення медико-хірургічної академії в званні кандидата хірургії і призначається військовим лікарем у 6-й артилерійський полк. Стан гігієни в військах вразив молодого лікаря. Він проявив неабиякі здібності і зміг покращити санітарний побут військових, догляд за пораненими. Положення у військових частинах покращилося. Першою його нагородою був діамантовий перстень.

Вітчизняну війну 1812 року І.П.Бутков зустрів в армії М.І.Кутузова. У складі 8-ї піхотної дивізії він брав участь у поході по західній Європі і переможцем вступив у столицю Франції Париж. Тут його призначили головним лікарем російського корпусу, який стояв у Франції, він же очолив і громадянську охорону здоров'я. Протягом 1812-1818 років зумів підняти на новий рівень санітарний стан та лікарську справу у військах і серед населення Парижу. У 1818 році П.І.Бутков був нагороджений найвищою нагородою Франції - орденом Почесного легіону. Після повернення на батьківщину медико-хірургічна академія без захисту дисертації присвоїла І.П.Буткову звання доктора медицини та хірургії. Він був нагороджений орденом Володимира ІV ступеня.

У цей час війська вразила епідемія трахоми. Боротьбу з нею було доручено Івану Петровичу. Й епідемія була подолана.

1828 рік Бутков зустрів у Болгарії, де російська армія воювала з Туреччиною. Він був непохитним у наведенні належного санітарного стану, покращення побуту та харчування солдатів. Авторитет нашого земляка в армії був дуже високим. Його вимоги й поради були обов'язковими для командування всіх рівнів.

У 1830 році він стає президентом медичного департаменту. Одночасно працює над науковим доробком "Про ліквідацію епідемії трахоми в Криму".

Помер І.П.Бутков у 1856 році.

За матеріалами публікацій краєзнавця,
Почесного громадянина Старобільська Івана МІРОШНИЧЕНКА

Адреса місцезнаходження/поштова:         92703, Луганська обл., м.Старобільськ, вул.Центральна, 36
Телефон приймальні:   +38(06461) 2-19-90, +38(099) 406-55-29
Електронна пошта:  

misto.starobilsk@gmail.com

     
    facebook    youtube