Неділя, 19 September, 2021
Подати електронне звернення

РОМАШКО ОЛЬГА ДАНИЛІВНА

romashko 01Протягом усієї війни в Старобільському районі не припинялася робота по збору коштів у фонд оборони. Тільки на будівництво танкової колони "Радянська Україна" було зібрано 25 мільйонів 131 тис. карбованців, а на будівництво бойових літаків "Старобільський залізничник" - 400 тисяч карбованців. Левову долю внесли жінки-трудівниці.

Вся країна знала про патріотичний вчинок бригадира рільничої бригади з Байдівки Ольги Данилівни Ромашко, яка внесла в фонд оборони велику на той час суму - 30 тисяч карбованців, добутих працею. При цьому вона звернулась до Головнокомандуючого Й.В.Сталіна з листом, де писала: "Дорогий товаришу Сталін! Щоб прискорити перемогу над ненависним ворогом, вношу в сталінський фонд оборони свої особисті збереження 30000 крб. Прошу ці гроші використати для озброєння взводу, в котрому служить мій чоловік І.Г.Ромашко. Живіть і будьте здорові довгі роки, дорогий Йосипе Вісаріоновичу. Бажаю Вам успіху у Вашій роботі на благо нашого народу".

Байдуже, що був буремний воєнний час, лист колгоспниці з Байдівки не загубився, а знайшов адресата. І в Байдівку надійшла відповідь від Верховного Головнокомандуючого. Сталін писав: "Прийміть мої вітання та вдячність Червоної Армії, Ольго Данилівно, за Вашу турботу про озброєння Червоної Армії. Ваше бажання буде виконано. Йосип Сталін".

Минув короткий час, і Ольга Данилівна одержала військового листа, як виявилось, копію:

"Ворошиловград, секретарю обкома КП(б) Украины. Копия: г.Ромашко Ольге Даниловне, Старобельский район, с.Байдовка Ворошиловградской области.

Прошу командировать в нашу часть своего представителя и Ромашко Ольгу Даниловну к 1 мая для вручения подарка, приобретенного подразделению мужа. Адрес: Уфа, Ленина, 2, полевая почта 54742.

Телеграфируйте выезд.

Командир части Ворожейкин".

Ольгу Данилівну супроводжував завідуючий військовим відділом обкому КПУ Двоіменний. Військова частина в цей час була на переформуванні в м.Уфі. На гроші О.Ромашко було придбано 100 гвинтівок, 25 ручних кулеметів та 5 протитанкових рушниць.

romashko 02І ось 1 травня 1944 року в башкирських степах під Уфою відбулась урочиста церемонія вручення зброї червоноармійцям. Ольгу Данилівну тут душевно зустріли. Перед нею вишикувалась не одна тисяча бійців та офіцерів. Молоду, їй було ледь більше 20 років, невелику на зріст, симпатичну, з зав'язаною на голові білою косинкою вітав командир з'єднання генерал-майор Ворожейкін. Відбувся мітинг. І ось хвилююча процедура вручення бійцям бойової зброї. Кореспондент "Ворошиловградської правди" в номері за 20 травня так пише про цю подію: "Перед строєм бійців та офіцерів Червоної Армії Ольга Данилівна вручає бойову зброю, яку вона придбала за свої трудові. Першим отримує зброю командир підрозділу старший лейтенант Шабаєв. "Щиро дякую Вам, Ольго Данилівно, - каже він. - Можете бути впевненою, що Ваша зброя буде грізною для гітлерівців!"

На знімку в руках у Ольги Данилівни гвинтівка №512 (фото з архіву сім`ї О.С.Шуліки). Вона вручає її своєму чоловікові старшому сержанту Івану Ромашку. Один за одним підходять бійці за зброєю, на якій вигравірувані слова: "В дні Вітчизняної війни від Ольги Данилівни Ромашко, село Байдівка Старобільського району Ворошиловградської області". Зброю одержують сержанти і рядові бійці Матвеєв, Федулов, Волков, Юдін, Замесін та інші. На завершення О.Ромашко сказала: "Наша воля, щоб зброя, яку ви отримали, добре слугувала народу в боротьбі з німецькими окупантами, справі нашої перемоги".

Згодом Всесоюзне видавництво випустило красивий плакат, на якому зображений момент вручення бойової зброї з текстом: "Это тебе для разгрома врага от колхозницы Ольги Ромашко". Нашу землячку знала вся велика воююча країна.

За матеріалами публікацій краєзнавця,
Почесного громадянина Старобільська Івана МІРОШНИЧЕНКА

Адреса місцезнаходження/поштова:         92703, Луганська обл., м.Старобільськ, вул.Центральна, 36
Телефон приймальні:   +38(06461) 2-19-90, +38(099) 406-55-29
Електронна пошта:  

misto.starobilsk@gmail.com

     
    facebook    youtube