Неділя, 19 September, 2021
Подати електронне звернення

ШАФРАНОВСЬКИЙ ВАСИЛЬ АНДРІЙОВИЧ

romashko 01Почесне звання Героя Праці в СРСР було введене у 1926 році і присвоювалось за особливі заслуги у галузі виробництва, державної, громадської і наукової діяльності при стажі роботи не менше 35 років у якості робітника або службовця. Це звання давалось до кінця 1938 року, коли йому на зміну прийшло звання Героя Соціалістичної Праці. Василь Андрійович Шафрановський був першим у Старобільському окрузі удостоєний почесного звання Героя Праці. Сталося це у 1926 році.

В.А.Шафрановський – земський лікар, офтальмолог, засновник Старобільської земської очної лікарні. Народився у 1857 році у родині білоруського священика з Могилевської губернії. У 1881 році Василь Андрійович закінчив Харківський університет. Після спеціалізації у клініці професора-офтальмолога Гіршмана у Харкові не залишився, а «вирішив присвятити своє життя роботі на селі, де міг би бути корисним» - саме так він писав у своїй автобіографії. Таким чином молодий чоловік опинився у Старобільському повіті, у слободі Біловодській у якості дільничного лікаря. Один на 17 волостей. В ті роки селяни через свою неосвіченість та забобони боялися та уникали лікарської допомоги. Її доводилося нав’язувати. В перший рік роботи Шафрановський прийняв лише 700 пацієнтів. Лікувати доводилось усі хвороби, не тільки очні. Все більше робив операцій, пов’язаних з катарактою ока. Слава про доктора пішла далеко за межі слободи. До нього їхали не тільки з сіл повіту, а й з населених пунктів Воронезької і Бєлгородської губерній, станиць Війська Донського. У 190 селах він «повивів сліпців», тобто повернув людям зір. З того часу в день він приймав більше сотні чоловік.

В 1907 році Старобільське повітове земство приймає рішення про виділення 20 тисяч рублів на будівництво очної лікарні імені Шафрановського у Біловодську. А вже через рік, у 1908-му, Василю Андрійовичу пропонують очолити окружну лікарню у Старобільську. Він погоджується, тільки з умовою, що у місті буде відкрита очна лікарня. Земство пішло йому назустріч і віддало під неї приміщення колишньої чотирикласної жіночої прогімназії, яка розташовувалась на Соборній вулиці.

Поступово Василь Андрійович відійшов від керівництва окружною лікарнею і зосередився на офтальмологічній допомозі населенню. Очна лікарня була на 20 ліжок, але в ній майже завжди було до 30 хворих. Доктор робить все більше складних операцій на окові. Слава і популярність В.А.Шафрановського були надзвичайними. Його працездатність вражала оточуючих. Загальна кількість хворих, яких лікував Василь Андрійович впродовж 45 років роботи, визначається його колегами у межах півтора мільйона, а проведених очних операцій – більше 6000, трьом тисячам чоловік він повернув зір, що в той час вважалось дивом.

Враховуючи особливі заслуги у галузі медичної допомоги населенню, лікарю від Бога було присвоєне звання Героя Праці.

26 серпня 1926 року по дорозі з роботи Василь Андрійович раптово помер. Ховали його при великому скупченні народу. Дорога, по якій йшла процесія, була вислана квітами. Поховали одного з перших Героїв Праці країни у Покровському соборі, що через кілька років був зруйнований. Поховання не збереглося.

З книги Почесного громадянина Старобільська
І.Мірошниченка «Люди твої, Старобільщино»

Адреса місцезнаходження/поштова:         92703, Луганська обл., м.Старобільськ, вул.Центральна, 36
Телефон приймальні:   +38(06461) 2-19-90, +38(099) 406-55-29
Електронна пошта:  

misto.starobilsk@gmail.com

     
    facebook    youtube