Неділя, 19 September, 2021
Подати електронне звернення

КОЖУХОВ МИКОЛА ОЛЕКСІЙОВИЧ

kozhuhov 02Серед купців Старобільська, які торгували зерном і борошном, були В.А.Абрамов, Г.М.Ковтунов, К.К.Марченко, І.В.Корнєєв, І.Д.Юров, М.О.Кожухов. Останній вважався великим промисловцем і купцем не тільки за старобільськими мірками. В 1897 році він вивіз за межі повіту 300 тисяч пудів пшениці, або чверть всього проданого повітом, і 40 тисяч пудів борошна! Саме Кожухов першим у регіоні перевів переробку зерна у борошно на промислову основу. В 1869 році він збудував велику дерев’яну «парову борошномолку», на якій 75 робітників переробляли до 10 тонн зерна щодня. В 1895 році Микола Олексійович звернувся до земської управи з проханням дозволити йому будівництво водяного млина на Айдарі на території міста. Дозвіл він отримав, але з умовою: щоб гребля млина одночасно була і мостом через Айдар. Купець прийняв цю умову.

kozhuhov 01Звісно, значні капітали промисловець вкладав, як тоді говорили, в діло. Але, крім цього, він був, мабуть, найбільшим старобільським меценатом. Бо більше за інших зробив для свого рідного міста. Наприклад, М.О.Кожухов вважався провідником нової на той час пожежної справи. В 1862 році було дозволено створювати у повітових містечках громадські пожежні команди. Згодом така з’явилася і у Старобільську. В ній було дві пари коней і працювали п’ятеро пожежних. В кінці вулиці Класичної (нині – Гімназична) збудували з хмизу і глини конюшню, встановили спостережну вишку з деревини. А Кожухов запропонував звести за свої кошти сучасне пожежне депо. За спогадами старожилів у 70-тих роках минулого століття, купець висунув після цього свою умову місту: депо має стояти на Соборній площі на перехресті вулиць Айдарської і Комерційної (тепер Центральна), ближче до його млина та основного водозабору – ріки Айдар.

Кожухівське пожежне депо прослужило Старобільську до жовтня 1986 року. саме тоді йому на зміну у південній частині міста збудували сучасне. А старий комплекс досі височить на вулиці Айдарській.

kozhuhov 03Не стояв М.О.Кожухов осторонь і проблем народної освіти у повіті. В 1894 році тут проживали майже 60 тисяч дітей шкільного віку, а відвідували школу трохи менше, ніж сім тисяч. За цим показником Старобільщина була на останньому місці в губернії. Для вирішення такої гострої проблеми необхідно було збудувати 137 однокомплектних (на 60 учнів) шкіл. Тож Кожухов прийняв рішення побудувати за власні гроші найкращу у повіті чотирикласну школу для дівчаток. Вона була зведена протягом двох років – неподалік від садиби та млина Кожухова. У школі було чотири класи, бібліотека, їдальня, вчительська. Вона пропрацювала до 1919 року. Через п’ять років її переобладнали у міську поліклініку. І понині будова розміщує тут медичний заклад первинної ланки сучасної медицини, який служить громаді.

Збудував М.О.Кожухов і першу у Старобільську робочу їдальню. Вона знаходилась поряд з його млином по вулиці Харківській. Тут отримували разове безплатне харчування робітники підприємства, школярки та вчителі школи. Наприкінці 20-х років ХХ століття у цій будові розмістили міський пологовий будинок. В 1942 році під час нальоту фашистської авіації сюди потрапила бомба, повністю зруйнувавши приміщення. Нині на його місці знаходиться будова, де розмістилася податкова інспекція.

Час йде, немає самого купця, немає млина, греблі, у зведених на його меценатські кошти будівлях містяться сучасні установи і організації. Залишається лише пам`ять про цю людину, яка дуже любила своє місто і яка зробила для нього чимало.

За матеріалами книги І.Мірошниченка «Старобільщина – перлина Приайдар`я”

Адреса місцезнаходження/поштова:         92703, Луганська обл., м.Старобільськ, вул.Центральна, 36
Телефон приймальні:   +38(06461) 2-19-90, +38(099) 406-55-29
Електронна пошта:  

misto.starobilsk@gmail.com

     
    facebook    youtube