Неділя, 19 September, 2021
Подати електронне звернення

ГЕОРГІЙ ЕРІХОВИЧ ЛАНГЕМАК

boloto 01Старобільчанин, іменем якого названий кратер на зворотному боці Місяця, Георгій Еріхович Лангемак народився в сім`ї викладачів іноземних мов Олександрівської чоловічої гімназії в 1898 році. З дитинства мріяв стати спеціалістом японської мови та філології. Але доля та час змусили його стати моряком-артилеристом і творцем нової найгрізнішої в роки Другої світової війни зброї - реактивного міномету, котрий в народі люб'язно називали "Катюшею".

langemak 02Коли Георгію Лангемаку виповнилося сім років, сім`я переїхала до Єлизаветграду, де він закінчив гімназію і став студентом Петербурзького університету. Та йшла війна, і після першого семестру він був мобілізований та зарахований до школи мічманів. Через рік сталася Жовтнева революція. Закінчивши школу мічманів, Лангемак стає червоноармійцем і служить у Кронштадті. Невдовзі його направляють на навчання до Петербурзької воєнно-технічної академії, яку він закінчує з відзнакою, стає інженером з внутрішньої балістики.

langemak 05Артилерія стала його покликанням на все життя. Будучи людиною творчою і вже начальником артилерії Чорноморського флоту, він з захопленням займався ракетами. Командуючий Ленінградським воєнним округом А.Корк бачив за ракетами майбутнє артилерії і допоміг Лангемаку перевестися в Ленінградську газодинамічну лабораторію, де молодий вчений мав можливість працювати над своїми ідеями. 

В цей час у Москві працювала група по вивченню ракетного руху, яку очолював С.П.Корольов, майбутній академік, засновник радянської космонавтики. В 1933 на базі Ленінградської газодинамічної групи і Московської групи ракетного руху був створений перший у світі Ракетний науково-дослідний інститут, начальником якого стає І.Клейменов, а головним інженером - Г.Лангемак. Інститут вирішував наукові питання авіації та артилерії. Лангемак вважався засновником досліджень по конструюванню ракетних снарядів на бездимному поросі. Наукове керівництво інститутом здійснювала наукова рада, якою беззмінно керував Лангемак. До ради входили ще два уродженці України, майбутні академіки В.Глушко та С.Корольов.

langemak 04Снаряд-ракета для "Катюші" був створений ще у 1928 році. Але, як говорив Лангемак, треба було навчити його літати, стабілізувавши його в польоті. Крім того, потрібен був простий, надійний і легкий станок для запуску. Автором пускового станка оригінальної конструкції теж був Лангемак. У 1955 році академік В.Глушко писав: "Автором снарядів по суті є Лангемак. Він був і автором палива для снаряду "катюші", він же був і автором усіх конструктивних елементів снаряду".

14 липня 1941 року о 15 годині 15 хвилин перша окрема експериментальна батарея ракетних мінометів під командуванням капітана І.Флерова зробила нищівний залп по залізничному вузлу міста Орша. "Результат відмінний. Суцільне море вогню", - записав капітан Флеров у бойовому журналі випробувань. Вогневий смерч охопив залізничні потяги з боєприпасами, паливом, військовою технікою. Так почався переможний шлях великого творіння нашого земляка в роки Великої Вітчизняної війни.

langemak 03У 1937-1938 роках країна переживала пік політичних репресій. Смерч безвинних арештів не обійшов і ракетний інститут. 2 листопада був заарештований начальник інституту Іван Клейменов. Того ж місяця був ув'язнений і Георгій Лангемак, через два місяці він був розстріляний в застінках НКВС. Були заарештовані і надовго відірвані від наукової роботи С.Корольов та В.Глушко.

У 1954 році Георгій Лангемак був реабілітований посмертно. Довгий час ракетний інститут носив його ім'я. 21 червня 1991 року він був удостоєний звання Героя Соціалістичної Праці (посмертно).

За матеріалами публікацій краєзнавця,
Почесного громадянина Старобільська Івана МІРОШНИЧЕНКА

 

Адреса місцезнаходження/поштова:         92703, Луганська обл., м.Старобільськ, вул.Центральна, 36
Телефон приймальні:   +38(06461) 2-19-90, +38(099) 406-55-29
Електронна пошта:  

misto.starobilsk@gmail.com

     
    facebook    youtube