Вівторок, 07 July, 2020
Подати електронне звернення
Середа, 22 January 2020 13:00

Поетичний дивосвіт Івана Савича

img З нагоди 106-ї річниці з дня народження Почесного громадянина Старобільська Івана Савича (Лук`яненка) (1914-2000рр.) в центральній районній бібліотеці відбувся вечір пам'яті відомого українського поета.

Іван Савич - ціла епоха, гордість міста та його творча історія.

 

 

 Під час заходу кожен, хто був знайомий з Іваном Савичем та його роботами, охоче ділився своїми спогадами з присутніми. Вечір пам`яті був сповнений чисельними фотографіями, листами митця, його віршами і піснями, що були написані на деякі з них. Серед гостей - його онуки, старобільчани Олександр та Дмитро Лук`яненки, учениці майстра пера - в.о. голови Луганської обласної організації Національної спілки письменників України Ганна Гайворонська та голова Сєвеєродонецької організації ВГО "Просвіта" Ольга Кряжич, старобільські поети, шанувальники творчості Івана Савича, представники творчої інтелігенції міста, молодь.

20200122 2Писати вірші Іван Лук’яненко почав рано – в 14 років. Писав багато. Та видати першу збірку поезій «З вічних джерел» вдалося лише в 1957 році, через 16 років після її створення, коли поетові виповнилося 43 роки. Велика "перерва" між написанням збірки та її виходом у світ була спричинена війною, під час якої Савич служив у розвідці, потрапив у полон, а у повоєнний час - під репресією. Після повернення Івана Лук'яненка з таборів Півночі СРСР одна за другою побачили світ збірки «Позивні з майбутнього», «Щасливая та доріженька» та інші. Відтоді наш земляк заявив, що в українській літературі з’явився талановитий поет, з уже сформованим своїм поетичним почерком. Вже у 1959 році він стає членом Спілки письменників України.

Іван Савич майстерно володів всіма різновидами поетичної творчості. Йому легко вдавалися вірші-оповіді, поеми, поеми-цикли, балади, сонети, мініатюри. Також Іван Савич був майстром перекладів на українську мову. Ще будучи студентом, він працював у групі письменників, які перекладали твори О.С. Пушкіна. Групою керував М.Т. Рильський. Ще в 1937 році студент Іван Лук’яненко надрукував кілька талановитих перекладів з Пушкіна. Загалом у нього багато перекладів з Ф. Тютчева, М. Лермонтова, С. Єсеніна, К. Сімонова, В. Арзуманова, А. Сараяна, Г. Орманова, М. Файзуліної, З. Нурі, С. Єралієва і навіть Шекспіра та Петрарки.

20200122 3В 60-ті роки минулого століття творчість старобільського поета Івана Савича була відома всій великій країні. Його вірші перекладалися багатьма мовами СРСР та країн світу. Іван Савич залишив нам велику кількість поетичних і прозових творів-спогадів про визначних своїх сучасників, з якими йому довелося перетнутися на довгій життєвій і творчій дорозі.

Але, можливо, невдовзі шанувальники творчості Івана Савича матимуть змогу прочитати нове видання - його щоденники, які той вів майже півстоліття. Ці рукописи бережуть онуки, які мріють про те, що світ таки побачить записники їх талановитого і відомого діда. Навіть в останні роки життя Іван Савич умів плідно працювати, він щиро вболівав за свою улюблену футбольну команду київського "Динамо", стежив за подіями в світі шахів, його як колишнього селянина щороку турбувало, чи буде врожай, чи будуть люди з хлібом...20200122 4

В своїх спогадах про наставника на вечорі пам'яті поета Ольга Кряжич поділилася з присутніми віршами Івана Савича, які він писав в своїх листах до неї, що до цього ніде не були надруковані. А в одному з листів у лютому 2000-го поет, до речі, пише й про те, що навіть при катастрофічній нехватці часу він займається перекладом віршів Єсєніна.

Підростають нові покоління старобільчан, які, можливо, ще не знають свого відомого митця-земляка. І хочеться їм побажати: читайте поезію та прозові твори Івана Савича, збагачуйте свій духовний світ творчістю великого майстра слова! Пишайтеся своїм містом, в історію якого вписані імена таких талановитих людей!

В публікації використані матеріали з книги Івана МІРОШНИЧЕНКА

"Іван Савич (Лук`яненко). Життя та творчість"

 

Право інтелектуальної власності на веб-сайт належить Старобільській міській раді. Повне або часткове копіювання інформації та матеріалів з офіційного веб-сайту міської ради для подальшого розповсюдження будь-якими засобами дозволяється тільки з посиланням на адресу першоджерела інформації. Для інформаційних ресурсів глобальної мережі Інтернет обов’язковим є активне, пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання на адресу starobelsk.lg.ua не нижче другого абзацу тексту.

Адреса місцезнаходження/поштова:         92703, Луганська обл., м.Старобільськ, вул.Центральна, 36
Телефон приймальні:   +38(06461) 2-19-90, +38(095) 565-08-59
Електронна пошта:   misto.starobilsk@gmail.com