Вівторок, 07 July, 2020
Подати електронне звернення
Понеділок, 10 February 2020 14:53

Історико-архітектурний код автентичності міста

img На черговій сесії Старобільської міської ради, що відбулася 30 січня, депутати прийняли рішення "Про затвердження Історико-архітектурного опорного плану міста Старобільськ Луганської області та Науково-проектної документації з визначення меж і режимів використання зон охорони пам'яток та історичного ареалу міста Старобільськ Луганської області".

 

 

Наявність такого плану є обов'язковою для нашого міста. Старобільськ є історичне місто і ще 2001-го року відповідною постановою Кабміну України занесений до Списку історичних населених місць України.

Виконати законні зобов'язання у даному напрямку було одним з пріоритетів, визначених Яною Літвіновою для себе ще на початку роботи на посаді міського голови.

- Оскільки всі ми добре знаємо, що Старобільськ - одне з найдавніших міст України, до сьогодні тут збереглося своєрідне архітектурне обличчя з характерними рисами купецького ярмаркового містечка, - говорить міський голова Яна Літвінова. - Всі ці пам'ятки та об'єкти культурної спадщини, куточки старого міста ми повинні зберегти і мати чіткі містобудівні правила в історичній частині. Місто має виглядати справді автентично. Для чого нам потрібно утримувати в належному стані існуючі пам'ятки архітектури. Історико-архітектурна "родзинка" Старобільська є одним з інструментів стратегічного планування нашого розвитку, зокрема, у туристичній сфері.

Саме з цією метою Державним підприємством "Всеукраїнський науково-методичний та дослідно-інформаційний центр архітектурної спадщини" на замовлення Старобільської міськради була виконана велика робота по створенню Історико-архітектурного опорного плану. За даними розробників, обстеженню підлягала як сама територія міста та його ландшафт, так і будівлі, споруди, меморіальні та археологічні об'єкти, що є об'єктами культурної спадщини. Ніколи раніше подібний план для міста не розроблявся. Тож дана робота є першим історико-містобудівним дослідженням Старобільська.

Цей важливий документ дасть змогу наперед знати, що і де можна збудувати, реставрувати, доповнювати. Якщо ж брати до уваги той факт, що населений пункт розвивається, сюди приходять забудовники, то їм потрібно буде знати, що в тому чи іншому місці дозволено, а що ні. Особливо це стає актуальним, коли мова йде про проекти реконструкції або забудови на території історичних ареалів населених пунктів. Всі вони повинні базуватися на матеріалах Історико-архітектурних опорних планів та Науково-проектної документації з визначення меж та режимів використання зон охорони пам’яток культурної спадщини.

Отож, у Історико-архітектурному опорному плані міста Старобільськ зазначено основні принципи зонування території пам'яток, визначено режими використання території за відповідною класифікацією. Усе це зроблено з єдиною метою - встановлення чітких правил забудови на тій території, де знаходяться культурні пам'ятки.

Власне на території Старобільська встановлено один історичний ареал. Він розташовується в межах території історичного центру, на якій без суттєвих змін зберігся планувальний каркас, сформований наприкінці ХVIII-XIX ст., сконцентрована переважна більшість пам'яток та об'єктів культурної спадщини міста. У пояснювальній записці до документу зазначено, що в межах історичного ареалу пріоритетним напрямом містобудівної діяльності є збереження традиційного характеру середовища, охорона і раціональне використання розташованих в його межах пам'яток і об'єктів культурної спадщини, збереження містоформуючої ролі об'єктів культурної спадщини.

На період розробки Історико-архітектурного плану на державному обліку перебували 24 об'єкти - пам'ятки культурної спадщини місцевого значення, що розташовані в Старобільську. Але за матеріалами натурних досліджень розробники плану пропонують взяти на державний облік ще кілька об'єктів історичної забудови, що знаходяться на вулицях: Гімназична, Айдарська, Велика Садова, Миру, Монастирська, Слобожанська, Центральна, Чернишевського. Зокрема, мова йде про будівлі міських шкіл №2 та №3, залізничного вокзалу, водолікарні (колишній маєток купця Марченка), друкарні (будинок купця Абрамова), районного Будинку культури, будинок, де жив лікар Шафрановський (ріг Айдарської та Шафрановського), місце розташування табору польських військовополонених на території Свято-Скорботного жіночого монастиря, території поселень епохи неоліту, енеоліту, пізньої бронзи.

Одним словом, нині Старобільськ має важливий для збереження свого історико-архітектурного коду документ. Саме опорний план міста дає нам змогу зберегти нашу своєрідність, автентичність, що зашита у "цегельні лати" старовинних будівель та пам'ятників.

 

Право інтелектуальної власності на веб-сайт належить Старобільській міській раді. Повне або часткове копіювання інформації та матеріалів з офіційного веб-сайту міської ради для подальшого розповсюдження будь-якими засобами дозволяється тільки з посиланням на адресу першоджерела інформації. Для інформаційних ресурсів глобальної мережі Інтернет обов’язковим є активне, пряме, відкрите для пошукових систем гіперпосилання на адресу starobelsk.lg.ua не нижче другого абзацу тексту.

Адреса місцезнаходження/поштова:         92703, Луганська обл., м.Старобільськ, вул.Центральна, 36
Телефон приймальні:   +38(06461) 2-19-90, +38(095) 565-08-59
Електронна пошта:   misto.starobilsk@gmail.com